12 Spool Hydraulic Valve
12 Spool Directional Control Valve, HCD4
| Fluid Media | Hydraulic oil |
| Mounting Type | Threaded connection |
| Control Type | Manual/Hydraulic |
| Seal Material | NBR/FKM (Viton) |
| Body Material | Cast iron |
| Nominal Diameter | 15mm |
| Max. Flow Rate | 80L/min |
| Max. Working Pressure | 315bar |
12 Spool Directional Control Valve, HCD6
| Fluid Media | Hydraulic oil |
| Mounting Type | Threaded/flanged connection |
| Control Type | Manual/Hydraulic |
| Seal Material | NBR/FKM (Viton) |
| Body Material | Cast iron |
| Max. Working Pressure | 315bar |
| Nominal Diameter | 25mm |
| Nominal Pressure | 315bar |
| Nominal Flow | 200L/min |
| Allowable Back Pressure | 20bar |
12 Spool Directional Control Valve, GCJX-G15L
| Fluid Media | Hydraulic oil |
| Mounting Type | Threaded/flanged connection |
| Control Type | Manual/Hydraulic |
| Seal Material | NBR/FKM (Viton) |
| Body Material | Cast iron |
| Max. Working Pressure | 315bar |
| Nominal Diameter | 15mm |
| Nominal Pressure | 315bar |
| Nominal Flow | 70L/min |
| Allowable Back Pressure | 20bar |