8 Spool Hydraulic Valve
8 Spool Load-Sensing Hydraulic Manifold, QFZMG28H
| Fluid Media | Hydraulic oil |
| Mounting Type | Flanged connection |
| Control Type | Hydraulic/Solenoid |
| Seal Material | NBR/FKM (Viton) |
| Body Material | Cast iron |
| Nominal Diameter | 28mm |
| Max. Flow Rate | 400L/min |
| Max. Working Pressure | 350bar |
8 Spool Directional Control Valve, GCJX-G25L
| Fluid Media | Hydraulic oil |
| Mounting Type | Threaded/flanged connection |
| Control Type | Manual/Hydraulic |
| Seal Material | NBR/FKM (Viton) |
| Body Material | Cast iron |
| Max. Working Pressure | 315bar |
| Nominal Diameter | 25mm |
| Nominal Pressure | 315bar |
| Nominal Flow | 200L/min |
| Allowable Back Pressure | 20bar |
8 Spool Directional Control Valve, GCJX-G32B
| Fluid Media | Hydraulic oil |
| Mounting Type | Threaded/flanged connection |
| Control Type | Manual/Hydraulic |
| Seal Material | NBR/FKM (Viton) |
| Body Material | Cast iron |
| Max. Working Pressure | 315bar |
| Nominal Diameter | 28mm |
| Nominal Pressure | 315bar |
| Nominal Flow | 300L/min |
| Allowable Back Pressure | 20bar |